V České republice právě vzniká síť školních zahrad. Jejími uzlovými body jsou klíčová ekocentra, která se v různých regionech právě budováním školních zahrad, výukou venku a vhodnými terénními metodami výuky zabývají.
V rámci sítě nejen budujeme své zahrady, mnohdy přírodní a ukázkové, ale na ekocentra jsou navázáni odborníci z různých oborů. Najdete tu konzultanty a lektory, kteří mohou na základě svých zkušeností a znalostí poradit, jak zahrady co nejlépe a co nejvíce využívat pro výuku a výchovu. Spojíme vás se zahradním architektem, zahradníkem nebo metodikem. V současné době se můžete obrátit na devět středisek ekologické výchovy, která mají regionální dosah i na vaši zahradu.
Dům dětí a mládeže
Mírové nám. 11
34101 Horažďovice
Tomáš Pollak
pollak.ddm@gmail.com
606 880 502
Pracoviště Přírodovědné stanice a PROUDU – Envicentra Podbranský mlýn v rámci svých areálů spravují zahrady, které se snaží postupně přebudovávat v souladu s myšlenkou přírodních zahrad a postupně je zapojují do své programového nabídky skrze jednodenní výukové programy. Ty jsou využívány nejen místními školami, ale i třídními kolektivy ubytovanými v PROUDU během vícedenních pobytových kurzů. Většina aktivit se nově zaměřujě na badatelsky orientovanou výuku a výuku v zahradách.
Muzeum Říčany, příspěvková organizace
Rýdlova 271/14
251 01 Říčany
Edita Ježková
edita.jezkova@muzeum.ricany.cz
605 169 533
Muzeum Říčany se zaměřuje na metody výuky venku a proměny školních zahrad. Kromě programů pro děti realizuje semináře a letní školu pro pedagogy. K výuce využívá tři venkovní expozice: u muzea, u Říčanské hájovny a unikátní výukovou zahradu Didaktické centrum geologie.
Základní článek Hnutí Brontosaurus Forest ekocentrum Cassiopeia
Jizerská 281/4
České Budějovice
Tomáš Smrž
smrz@cegv-cassiopeia.cz
777 248 511
www.ekocentrumcb.cz
Ekocentrum Cassiopeia tvoří a udržuje přírodní zahradu uvnitř zástavby panelového sídliště. Zahrada slouží jako ohnisko biodiverzity, vzdělávací prostor i relaxační zóna. Cassiopeia se dlouhodobě věnuje začleňování konceptu permakultury do vzdělávání. K tomuto tématu pořádá kurzy pro vzdělavatele, vytváří výukové programy pro školy, vydává publikace a pomůcky. Pomáhá realizovat projekty ve školních zahradách, zaměřené na permakulturní design, zadržování vody, ekologické pěstování rostlin a podporu biodiverzity.
Středisko ekologické výchovy SEVER, základní článek Hnutí Brontosaurus
Horská 175
Horní Maršov
Šárka Škodová
sarka.skodova@ekologickavychova.cz
725 306 407
www.sever.ekologickavychova.cz
SEVER má certifikovanou přírodní zahradu od roku 2016 v areálu DOTEK (Dům obnovy tradic, ekologie a kultury). Zahrada navazuje na tradici původní farské zahrady, proto v ní najdete tradiční krkonošské odrůdy ovoce a zeleniny, které postupně doplňujeme, dále se v ní nachází plno příbytků pro živočichy, jezírko, herní prvky. Zahrada je využívaná pro výukové programy, vzdělávání pedagogů, akce pro veřejnost, zároveň je celoročně otevřena pro veřejnost (v infocentru je možnost zapůjčení pomůcek k samoobslužnému programu o zahradě a zakoupení publikací).
Chaloupky o.p.s., školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání
Kněžice 109
675 29
Iveta Machátová
Iveta.machatova@chaloupky.cz
731 440 922
www.chaloupky.cz
Chaloupky se věnují školním zahradám dvě desetiletí, pomáhají školám zahrady budovat, sdílejí inspirace mezi školami. Vydávají metodické materiály, atlasy a pomůcky pro výuku v terénu.
Zaměřují se na výuku jednotlivých předmětů venku, na senzitivitu k přírodě a na badatelsky orientovanou výuku. Vydávají časopis Školní zaHRAda.
Sluňákov, centrum ekologických aktivit města Olomouce,o.p.s.
Skrbeňská 70
783 35 Horka nad Moravou
Karla Rulíková
karla.rulikova@slunakov.cz
585 388 206
www.slunakov.cz
Sluňákov pomáhá školám budovat na zahradě prvky vhodné pro přírodní zahrady, sdílet inspiraci mezi školami a učiteli prostřednictvím exkurzí a workshopů.
Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, příspěvková organizace
Lipová 233/20
602 00 Brno
Ing. Dana Křivánková
dana.krivankova@lipka.cz
737 274 242
www.lipka.cz
Lipka se věnuje školním přírodním zahradám téměř tři desetiletí. Pomáhá školám zahrady budovat a využívat je pro výuku. Inspiruje školy u nás i v zahraničí. Vyučuje pěstitelské a badatelské dovednosti také budoucí učitele – studenty Pedagogické fakulty MU v Brně. Vydává metodické materiály, atlasy a pomůcky pro výuku v terénu. Nabízí zahradní semináře pro celou sborovnu.
Metodicky se zaměřuje na Venkovní výuku, Zahradní pedagogiku, na tvorbu školních přírodních zahrad, výuku jednotlivých předmětů venku, na senzitivitu k přírodě, badatelsky orientovanou výuku a tvoří také speciální zahradní programy pro žáky se specifickými potřebami. Spolupodílí se na tvorbě časopisu Školní zaHRAda.
Líska, z.s.
Dolní náměstí 429
755 01 Vsetín
Iva Koutná
koutna.iva@seznam.cz
605 806 840
Líska se věnuje školním zahradám od svého vzniku (2007), přírodní zahrada je tématem osvětové kampaně Přírodní zahrada – příroda pod našimi okny (http://www.liska-evvo.cz/doc/prirodni-zahrada-priroda-pod-nasimi-okny).
Pomáháme školám s plánováním i využíváním zahrad, s přípravou projektů, sdílíme inspirace mezi školami a informace k tématu (elektronická rozesílka LÍSKY (http://www.liska-evvo.cz/doc/jak-na-skolni-prirodni-zahradu)
Vydává metodické materiály pro výuku v zahradě i v terénu.
Zaměřuje se na učení venku, nabízí výukové programy, projektové dny i akreditované vzdělávací akce.
Živica
Búdková 22
811 04 Bratislava
IČO: 35998407
Kristina Hudeková
hudekova@zivica.sk
+421 905 383 426
www.zivica.sk
Prinášame inšpiratívne cesty vo vzdelávaní, nabádame k zodpovednej spotrebe a vedomej skromnosti.